خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 44

(قسمت اول توصیه ها به بنیانگذاران انجمن متفکران و محققان)

 قبل از آنكه شروع كنید تمام كنید و پیش از آنكه بروید، به مقصد برسید. پس قبل از تصمیمات خود دوراندیشی كنید و احتمالات و امتدادهای ممكن را ببینید و تدبیر كنید.(1)
 
مدیریت را از راه مشاهده مدیریت مدیران بزرگ و نقایص مدیران ناموفق بیاموزید.(2)

 
مسائل بزرگ را در دل مسائل كوچك حل كنید و از طریق حل مسائل كوچك، به الگوی مسائل بزرگ دست یابید. (3)
 
از صفر شروع نكنید. از نقطه پایان پیمایندگان شروع كنید. نقطه شروعتان نقطه تمام دیگران باشد. (4)
 
اکثر انسانها برای حل مسائل خود متكی به روش‏های مرده‏اند چون اكثراً مرده‏اند. آزمون خطا، تقلید كوركورانه، عمل به اولین فكری كه به ذهن می‏آید، واكنش بر طبق شرطی‏شدگی‏ها، برخورد خطی و شكننده و سر به سر، غافل از آنكه برخوردهای مرده بازخوردهای مرده در پی دارد. (5)
 
وضع توانایی و كارایی مغزی انسان می‏تواند از چوب خط و چرتكه تا سوپر كامپیوتر و ابر كامپیوتر تغییر كند. طبق این مثال، توانایی فعال شده و فعالیت مفید مغزی اكثر انسانها در حد چوب خط و چرتكه متوقف مانده است و این توقف به حالتی مانند زنگ‏زدگی مغز منجر شده است. به آنچه درباره تفكر گفته‏ام عمل كنید تا زنگ‏های مغزتان زدوده شود و توانایی آن بالا برود و بلكه جهش كند. می‏توانید با گاوآهن زمین را شخم بزنید، گندم بكارید و ماهها منتظر باشید، سپس از آن مراقبت كنید بعد درو كردن و در آسیاب دستی ریختن و آرد كردن و در تنور زدن و نان درست كردن. با زحمات زیاد می‏توانید به محصول نان برسید اما از راههای بسیار ساده‏تری و با یك هزارم از آن زمان و انرژی و هزینه می‏توانید نان بخورید و علاوه بر آن از همه غذاهایی كه می‏خواهید. اما اكثر مردم مثل كسی زندگی می‏كنند كه همه زندگی خود را صرف تهیه چند قرص نان آنهم از سخت‏ترین و بدترین راهها كرده است. از آن مردم نباشید و اگر هستید جدا شوید. برای حل مسائل از بهترین و متناسب‏ترین روش‏ها استفاده كنید. (6)
 
برای راه‏اندازی كارها و حل مسائل خطی با دو روش موضوع را اجرا كنید. روش انقلابی و ضربتی، و روش تثبیتی و سیستماتیك. ابتدا اسكلت ساختمان و زیرساخت كلی را برپا كنید و سپس به تكمیل و تزیین ساختمان بپردازید. (7)
 فكر را در ذهن بچرخانید. زودهنگام نظر ندهید. هر فكری كه به ذهنتان می‏رسد زود برای دیگران طرح‏اش نكنید. حداكثر ایده‏ها را ببینید و بهترین ایده‏ها را انتخاب كنید. نظرات خام و غیرمؤثر و سطحی را بیان نكنید و مؤثرترین و غنی‏ترین و پخته‏ترین اندیشه‏های ممكن را (به تناسب شرایط) بیان كنید. (8)
 
هر كاری می‏توانید بكنید نكنید حداكثر كاری را كه می‏توانید انجام دهید. سقف توانایی شما بالارونده است اگر به سقف برسید و آنرا فشار دهید. (9)
 
اولویتها را در نظر بگیرید تا گرفتار اولویتهای نابه‏هنگام نشوید. (10)
 
كارهای تفكری خود را قبلاً در كاغذ تیتر بزنید تا در مغزتان تیتر بخورد. (11)
 
مسائل را از ریشه حل كنید. شاخ و برگ‏ها چندان مهم نیستند. (12)
 
برای تحقق یك هدف خانوادگی، هماهنگ‏ترین خانواده كاری را بوجود بیاورید و متناسب‏ترین هدف و برنامه را انتخاب كنید سپس چرخه كاری و جریان تفكری را ایجاد نمایید. (13)
 
در مواجهه با خطر، ابتدا دامنه گسترش خطر را متوقف كنید. نخست جلوی جریان خطر را بگیرید بعد خطرات وارد شده و وارد نشده را تدبیر كنید. (14)
 
خود را به جواب سیاه و سفید محدود نكنید. بین سیاه تا سفید هزاران رنگ دیگر هم وجود دارد. بین جواب بله و نه، و می‏شود یا نمی‏شود هم همینطور. (15)
 
مشكلات را مسائل ببینید و مسائل را به فرصتها بدل كنید. (16)
 
فراموش نكنید كه دیگران همانطور مسائل را نمی‏بینند كه شما می‏بینید همانطور كه شما هم مثل دیگران نمی‏بینید. (17)
 
برای بیل زدن  از سوزن استفاده نكنید سوزن برای دوختن است و بیل برای شخم زدن. بنابراین وقتی كه كاری را به زیر دستان خود واگذار می‏كنید قابلیتها و تناسب‏ها را در نظر بگیرید. و در نظر بگیرید كه با بیل كارهای زیادی می‏شود كرد اما بهترین كار آن، هوا را به زمین رساندن است. (18)
 
از جایی شروع كنید كه دیگران تمام كرده‏اند. دیگرانی كه معتبر بوده و نتایج كارشان قابل قبول است. از تكرار غیر لازم كارها و روندها اجتناب كنید. (19)
 
الگوهای موفق در هر زمینه‏ای راهی را طی كرده‏اند كه احتمالاً شما در آن زمینه می‏خواهید طی كنید. بنابراین بهتر است از محصول نهایی استفاده كنید. تا حد امكان و بنا بر لزوم از شبیه‏سازی الگوهای موفق مربوط به كار خود استفاده كنید. (20)
 
برای عبور از وضعیتهای مختلف از انواع گوناگون سؤال پرسیدن حداكثر استفاده را بكنید. بسیاری از درها، با سؤالات متناسب گشوده می‏شوند و بسیاری از مسائل فقط از این طریق حل می‏شوند. (21)
 
چیزی را كه می‏گویید، قبلاً ببینید و بشنوید. فقط با لبهایتان حرف نزنید. با چشم‏ها و گوشها و حركاتتان هم حرف بزنید. اگر ببینید چه می‏گویید چشم‏های دیگران نیز به دیدن نزدیك می‏شود. (22)
 قبل از آنكه بخواهید به كسی آموزش دهید، او را بشناسید اگر نشناسید چگونه می‏توانید خود را با او هماهنگ كنید و جای او بگذارید. (23)
 اگر چیزی را كه می‏گویید ببینید چیزی كه از شما شنیده می‏شود دیدنی می‏گردد.(24)

به اشتراک گذاری این مطلب

DeliciousDiggFacebookGoogle BookmarksBalatarinTechnoratiTwitterLinkedIn