خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 44

بهترین شیوه برخورد با دشمن روش خداوند است. خداوند متعال در برخورد با دشمنان خود چگونه عمل کرده است و چگونه تعلیم داده است . این همان الگوی مطلوب برخورد با دشمن است . و این همان روشی است که انبیاء و اولیاء خدا،به تناسب شرایط ، در برابر دشمنان خدا بکار برده اند .

برگزیدگان خداوند بعد از اتمام حجت به دشمنان ، بعد از اینکه مطمئن شدند ایشان در دشمنی خود عمد و دانستگی دارند و آگاهانه بر موضع کفرآمیز و شرک آمیز خود اصرار دارند، وقتی مطمئن شدند که نه محبت مستقیم کارساز است نه نرمی و نه تدابیر و تاکتیکها ، در این هنگام آن بزرگان با قدرت و شدت عمل کردند . اَشِدّاء عَلَی الکفار رُحَماء بَینَهم . دشمنان خدا را نابود کردند و گاهی حتی نسل آنها را هم از میان برداشتند . خداوند متعال به موسی(ع) فرمود که انکار کنندگان خدا را ، توهین کنندگان به خدا و تحقیر کنندگان نام خدا را از بین ببرد و موسی همان کرد که خدا گفت. یوشع ، جانشین موسی، هم همین کار را کرد. ایلیای نبی بیش از چهارصد منافق را که کلام خدا را تحریف می کردند ، گردن زد و وقتی نوبت به پیامبر اسلام (ص) رسید ، او روش های مبارزه و راههای برخورد با دشمن را تکامل بخشید و شاهکارهایی بی سابقه را بوجود آورد.

روش های مبارزۀ رسول خدا (ص) عمدتاً متناسب با کافران و سپس مشرکان جاهل بود اما روش های علی(ع) در مبارزه، غالباً با منافقین و تحریف کنندگان بدعت گذا تناسب داشت. علی(ع) در یک شب صدها نفر از منافقان و خارج شدگان از آیین پیامبر را گردن زد. در میدان جنگ به یکی از یاران خود فرمود هر بار که من گفتم  الله اکبر ، بدان که یکی ازمنافقان را گردن زده ام . و او گفت تا صبح بیش ازچهارصد مرتبه صدای الله اکبر را از امیرالمومنین شنیدم...

مهمترین وظیفه ای که تو در قبال دشمن ات داری، اینست که او را آگاه کنی. آگاه به اینکه در اشتباه است و دشمنیِ با تو نیز اشتباه است. آگاه به اینکه او باید عدالت و راستی را بپذیرد و از ظلم و تجاوز دست بردارد. آگاه از اینکه باید قانون خدا را نگاه دارد و کلام خدا را پایمال نسازد. اساس برخورد با دشمن اینست که او را به نحوه عادلانه ای از دشمنی بازداری، نظرات و تهدیدات اش را خنثی کنی و نگذاری تو را آزار دهد. حال برای این آگاه سازی، مطابق روش خداوند، ابتدا با محبت و نرمی باید او را آگاه ساخت. اگر این موثر بود که دشمنی خاتمه می یابد اگر نبود او را سیاست کن. در برابرش تاکتیک ها، تله ها، و بازیها را بکار گیر. اگر صراحت و نرمی و محبت کارساز نبود از روش های غیرمستقیم استفاده کن. بطور غیرصریح و از راههای غیرمستقیم وادارش کن به آنچه لازم است، عمل کند. در این مرحله، هشدارها هم موثرند اما نقشه ها و تدابیر محور اصلی محسوب می شوند. اگر این روش هم کار را تمام نکرد، که بعید است، پس آخرین روش قدرت و خشونت است. اگر نرمی و محبت را متوجه نشد، که بعید است نشود، اگر زبان تدبیر و سیاست را نفهمید که احتمال این هم ضعیف است آنگاه با زور و فشار و شدت با او برخورد کن. این، تقلیدی از شیوه خداوند است.

ذوالفقار علی ، آن شمشیر مقدس دو سر ، نماد گویایی برای برخورد با منافقان است . ترحم کردن بر جنایتکاران و ظالمان ، بی رحمی با مردم و ضدیت با خداست . اگر کسی به گرگ هار رحم کند نه تنها به همۀ گوسفندان خیانت کرده است بلکه به چوپان و سگهای گله و حتی به همۀ گرگ ها و دیگر حیوانات هم خیانت کرده است... همانطور که میکربها را باید ازبین برد ، به همان سان دشمنان اصلاح ناپذیر خدا را نیز باید از میان برداشت . اینها مانند بیماران واگیردارند و اندیشه هایشان بیماری هاست . مسموم اند و مسموم می کنند . مسمومیت آنها مرگبار است و چاره ای جز از کار انداختن ایشان نیست . میکربها را گاهی با آب می توان از بین برد اما می توان از اسیدها و آتش ها و مانند آنها بهره گرفت.

به اشتراک گذاری این مطلب

DeliciousDiggFacebookGoogle BookmarksBalatarinTechnoratiTwitterLinkedIn