خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 44

به روایت یكی از شاگردان قدیمی استاد
 
دربارۀ مذهب برداشت من این است كه ایلیا بخش اعظم تأكید خود را به باطن دین و معناگرایی در دین گذاشته بود. در مقطعی كه شدیداً حزب اللهی بود آنقدر به حدود شرعی اعتقاد داشت كه چند بار می‌خواست...


حتی دوبار شاهد بودم كه در آن مقطعی كه او غرق در اندیشه‌های مذهبی و حزب اللهی بود، برای دو نفر حد شرعی معلوم كرد و خودش هم اجرا كرد اما بعدها از او می‌شنیدم كه اجرای دقیق و كامل حدود را شاید مربوط به زمان پیامبر اسلام (ص) و امام معصوم می‌دانست.
اما اسلامی كه در سالهای اخیر از آن حرف می‌زد یك اسلام میانه رو بود. اسلام زنده، فعال و پاسخگو. اسلامی كه نرم و انعطاف پذیر است. اهل تساهل و تسامح است. سخت نمی‌گیرد و آسان می‌گیرد. ایلیا به اسلامی معتقد است كه ادیان و فرهنگهای دیگر را هم قبول دارد و برای آنها حق حیات قائل است. او به اسلام صلح طلب اعتقاد دارد. اسلامی كه مسائل را با تدبیر و تفكر و تحقیق حل می‌كند نه با زور و خشونت و فرمان. اسلامی كه بقیه را كافر نمی‌داند. اسلامی كه ستون اش بخشندگی و مهربانی است. متحجر و منجمد نیست. همان اصول 1400 سال قبل را دارد اما براساس روز تعریف و تفسیر می‌شود. دائماً به روز می‌شود، با شرایط مختلف متناسب می‌شود و حالتی غیرخشك و غیرمرده دارد. بلكه حساس است. واكنش نشان می‌دهد. اسلامی كه معلم ما از آن می‌گفت اسلام متعادل و معقول بود. هماهنگ با زمان است. سیاست آن را دنبال می‌كند اما آن سیاست را دنبال نمی‌كند. غیر اجباری و غیر زورگوست. متكی به دانش و خرد است نه خشونت. اسلامی كه ایلیا از آن حرف می‌زد نه افراطی است نه تفریطی. خودبین و خودخواه نیست بلكه همه را و همۀ شرایط را و همۀ امكانات را می‌بیند. او در این سالها با وجود آنكه هرگز ادعایی مذهبی نداشت یا حتی مدعی نبود كه اسلام را می‌شناسد اما از اسلامی می‌گفت كه همۀ حرفها را می‌شنود و به بهترین آن عمل می‌كند. اسلامی كه برپایۀ بسم الله الرحمن الرحیم، بر اساس محبت و بخشش است و به این آسانی‌ها كسی را محكوم نمی‌كند. اسلامی كه اهل توطئه كردن نیست و اندیشه‌های دیگر را با توطئه و حقه و نقشه از كار نمی‌اندازد... و همۀ ما كه می‌دانستیم اهل افراط و تحجر نمی‌توانستند چنین اندیشه‌هایی را تحمل كنند و بلكه مرگ خود را در این اندیشه‌ها می‌دیدند، هر روز منتظر توطئه‌ای جدید از جانب آنها بودیم. آنها هر روز نقشه‌ای شوم را برعلیه ایلیا طراحی و اجرا می‌كردند. سال 79 یك بار نوارهای صوتی و فیلم‌های مربوط به درس‌های ایلیا را مونتاژ كردند و برای تهدید نسخه‌ای را فرستادند با این پیام كه اگر این روال را متوقف نكنید آن را در سطح وسیع تكثیر می‌كنیم. برای او داستان سازی می‌كردند و به او تهمت می‌زدند. شایعه درست می‌كردند. او را بدعت گذار و ملحد می‌خواندند و سعی می‌كردند زمینه‌های برخورد را با او فراهم كنند. ما منتظر بودیم تا او به هر طریق ممكن بی آبرو و بی اعتبار شود چون این شیوه، در جامعۀ ما به یك الگو تبدیل شده بود و اتفاقاً تهاجم‌ها و برخوردهایی كه محتوای اصلی آنها این بود، بارها و بارها تكرار شد اما بعد از هر تهاجم، استقبال مردم بیشتر و بیشتر می‌شد.

منبع: آمین 1 ( ایلیا، خدا با من است)

به اشتراک گذاری این مطلب

DeliciousDiggFacebookGoogle BookmarksBalatarinTechnoratiTwitterLinkedIn