خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 44

به روایت ال یاسین


یکی از تعالیم و آموزه­های ویژه و منحصر به فرد استاد ایلیا «میم»، تعالیم مربوط به ازدواج است.
گرچه ازدواج، مقوله­ای است که تقریباً در همه­ دنیا، و در هر قوم و فرهنگی، بدان توجه شده و تعداد صاحبنظران و پژوهشگرانی که به آن پرداخته­اند کم نیست و تنوع و تعدد نظریات و راهکارهایی که برای انتخاب همسر و زندگی مشترک ارائه داده­اند نیز زیاد است، اما تقریباً همه­ این نظرات فاقد سه ویژگی مهم و اساسی هستند. این سه ویژگی مهم عبارتند از: مکان شمول بودن، زمان شمول بودن و مطابقت با آموزه های الهی (یعنی آموزه­های اصیل دینی- مذهبی).


به همین دلیل، دامنه­ تأثیر خروجی­ها و نتایج نظرات ارئه شده، عمدتاً وابسته به فرهنگ، مکان و زمان­های مشخص بوده و نمی­تواند برای همه افراد در هر زمان و در هر مکان، قابل استفاده باشد، لذا ضمانت اجرایی آنها هم از یک سرزمین به سرزمین دیگر یا از یک مقطع زمانی، به زمانی دیگر، مخدوش یا زائل می­شود.
از این مهمتر آنکه، حتی در یک زمان و مکان ثابت نیز این نظریات، برای همه افراد کاربرد نداشته و فرمول­های لایتغیری که ارائه می­دهند با توجه به تفاوت­های فردی، قادر نیست همه طیف­های انسانی را پوشش دهد، در نتیجه تبعیت از آنها، برای همه افراد، میسر و کارساز نبوده حتّی ممکن است هلاک کننده یا آسیب­زا باشد.
من، چه به عنوان یک روانشناس، که سالها سابقه­ کار با زوج­های جوان را داشته و چه به عنوان پژوهشگری بی­طرف که همراه با تیم پژوهشی، تحقیقات پردامنه­ای بر انواع نظریه­های مرتبط با ازدواج داشته است، بیشتر نظریه­های موجود غربی یا شرقی، علمی یا غیرعلمی، کهن یا جدید و... را مطالعه و بررسی کردم اما به نظریه­ای دست نیافتم که برای همه افراد، در تمام زمان­ها و مکان­ها برقرار بوده و کاربرد داشته باشد.
بعضی از نظریات طرفدار ازدواج بودند، برخی طرفدار تجرد و رهبانیت. بعضی ازدواج موقت و ازدواج متعدد را به شدت مردود دانسته و برخی حتی طرفدار چند همسری زنان بودند! مؤلفه­های انتخاب همسر نیز بسیار متفاوت و در عین حال نامتناسب با برخی طیف­ها عنوان می­شوند. عده­ای به مؤلفه­های ظاهری و وابسته به غریزه بسنده کرده، برخی دیگر طرفدار زندگی مشترک قبل از (یا بدون) ازدواجند. برخی نیز با وسواس زیاد تعداد زیادی فرمول برای سن، خانواده، فرهنگ، شغل، تحصیلات و... طرفین را کنار هم می­چینند و گروهی دیگر هوادار روابط جنسی آزادند و در این بازار آشفته که گاه بسیار سطحی و گاه بسیار سختگیرانه به ازدواج می­پردازد، تکلیف تفاوت­های فردی هرگز روشن نمی­شود در حالیکه در شرایط واقعی، گاه با افرادی روبه­رو هستیم که ویژگی­های شخصیتی و نوع و کیفیت برقراری رابطه آنها با جنس مخالف به گونه­ای است که اصلاً با «ازدواج» همخوانی ندارند و نیز با زنان و مردان زیادی روبه­رو هستیم که گرچه با نفس ازدواج همخوانی دارند، اما به دلیل انتخاب های ناپخته و اشتباه، درگیر مسائل بی­شمار ناشی از زندگی مشترک با همسرانی شده­اند که به هیچ­ وجه جفت مناسبی برای آنها نیستند.
 
غالباً انسان ها نمی دانند چه می گویند، چه می كنند و در كجا هستند. ایلیا «میم»
 
بسیاری از کسانی که نقش همسر را ایفا می­کنند، حتّی معنای ازدواج و همسری را نمی­دانند و هرگز تجربه و دانش لازم، برای ادامه زندگی مشترک را کسب نکرده و متأسفانه هدف مشخصی را در زندگی و در زندگی مشترک، دنبال نمی­کنند. در واقع اکثر اینها، چه ازدواج برایشان مناسب باشد و چه نامناسب، شناخت صحیحی نسبت به خود و نیازهای حقیقی خود ندارند و با دلایل سطحی وارد ازدواج می­شوند. متأسفانه کتب روانشناختی و جامعه شناختی نیز، کلیدی برای «ازدواج، بله یا نه؟» به دست نمی­دهند و در نهایت، تنها بعضی از افرادی که دچار اختلال یا برخی بیماریهای روانی­اند را به دلیل پیشگیری از آسیب­های بعدی، از ازدواج منع می­کنند.
غیر از این­ها، بیشتر نظرات موجود، همان­طور که اشاره شد، یا ازدواج را دربست می پذیرند و آن را باعث سلامت فرد و جامعه می­دانند و یا دربست رد می­کنند و تجرد، رهبانیت یا روابط جنسی آزاد و بدون عهد ازدواج را پیشنهاد می­دهند و در نتیجه نمی­توانند برای همه افراد پاسخگو و راضی کننده باشند. در حالیکه تفاوت عمده نظریه استاد ایلیا «میم»، با سایر نظریه­ها، در عین پوشش دهندگی و پاسخگویی به همه آحاد انسانی است، و به زمان و مکان خاصی تعلق ندارد.
نظریه استاد درباره ازدواج، بر مبنای دکترین هماهنگی تبیین شده است[1]. نظریه فراگیری که از طریق آن می­توان به مسائل مختلف انسان پاسخ داد و اتفاقات گوناگون زندگی را تفسیر کرد. چنین نظریه­های فراگیری را می­توان نوعی جهان بینی (ثانویه) دانست که بر پایه آنها، تبیین بایدها، نبایدها و چگونگی­ها، در زندگی انسان میسر می­شود.
آنان که میانشان هماهنگی است فردا به یکدیگر خو می‏گیرند. حضرت علی (ع)  47 حدیث
براساس تئوری هماهنگی، برای همه مسائل بشر (تأکید می­کنم، همه مسائل بشر) می­توانیم «پاسخی هماهنگ» معلوم کنیم. مطابق این نظریه، هماهنگی، یکی از اصلی­ترین قوانین طبیعت و کائنات است و از مهم­ترین عوامل موفقیت در هر کاری، محسوب می­شود.
مطابق دکترین هماهنگی، ازدواج نیز امری است غیر قطعی و غیر مطلق، نسبی و تابع شرایط، که می­تواند ضروری یا غیرضروری و سازنده یا تخریب کننده باشد، و این بستگی دارد به مؤلفه­های مختلفی که شرایط را می­سازد. یعنی بستگی دارد به فرد، زمان، مکان، قصدها، روش­ها و غیره. و موفقیت در ازدواج هم، به هماهنگی آن بستگی دارد و تابع شخصیت، هدف­ها، شرایط، زمان و روش و... طرفین است، به همین دلیل برای برخی ضروری و سازنده است و برای بعضی غیرضروری یا مخرب، و حتی برای یک نفر ممکن است امروز غیرضروری باشد اما یک سال دیگر کاملاً ضروری بشود. همچنین ممکن است انواع خاصی از ازدواج برای کسی مناسب باشد که برای دیگری مناسب نیست. مثلاً برای یک نفر ازدواج موقت مناسب است و برای دیگری ازدواج دائم و همین­ طور الی آخر.
همان­طور که ملاحظه می­شود این نظریه علاوه بر فراگیر و بنیادی بودن، این قابلیت را هم دارد که انسان را فرموله نکند، برای همه یک حکم ثابت و یکسان صادر ننماید، انسان­ها را روبات­های مشابه با برنامه­ریزی غیرقابل تغییر نبیند، به جای ظاهرگرایی به روح و باطن انسان بپردازد و نیازهای اصیل و حقیقی روح انسان را مدنظر قرار دهد.
ازدواج را هم یک پیوند بی­روح و مرده نداند و آن را محدود به جاری شدن صیغه عقد، برقراری روابط جنسی و حتی روابط عاطفی نکند و بسیار وسیع­تر و عمیق­تر، و در سطح ممزوج شدن روح دو نفر بدان نگاه کند. ممزوج شدنی که می­تواند به سکوی پرتابی برای ارتقا و رشد طرفین، یا خدای ناکرده به تخریب روح آن دو منجر شود.
به همین دلیل به جرأت می­توان گفت این نظریه، در بین تمام نظریات موجود، تنها نظریه­ای است که در تبیین ازدواج؛ نه تنها به تفاوت­های فردی، که به تفاوت­های روحی انسان­ها بها می­دهد. باطن و حقیقت رابطه و پیوند در ازدواج را می­شناسد و تأثیر ازدواج را بر سرنوشت، روح و کمال آدمی، بر همگان آشکار می­کند.
استاد در همه موضوعات پیرامون ازدواج، آموزه­هایی دارند از جمله: ازدواج، آری یا نه؟،  ازدواج موفق و ناموفق، همسر هماهنگ و چگونگی همسریابی، مسائل قبل (و در آستانه) ازدواج، هنگام ازدواج، بعد از ازدواج، روابط قبل از ازدواج، زمان و شرایط ازدواج، شناسایی وضعیت­های اشتباه در روابط قبل از ازدواج...، جدایی و مسائل آن، بچه­دار شدن و مسائل آن، مسائل و راه حل­های زندگی مشترک، ازدواج های غیر معمول (مانند چند همسری، ازدواج موقت و...) و راه حل­های موازی ازدواج و بالاخره، فراروی از ازدواج.[2]
مهمتر از اینكه ازدواج كنی یا نه پاسخ این سؤال است كه بدانی چه كسی با چه كسی ازدواج می‏كند و محصول این ممزوج چیست؟
در انتخاب همسرت خودنهانی‏اش را ببین نه خودنمایی‏اش را كه اكثر فریب خودنمایی‏ها را می‏خورند.
ازدواج می تواند همه چیز را در زندگی تو تغییر دهد حتی خدایی را كه تو برای خود داری . وقتی به خانه ات آمد گوش هایت همیشه آن را می شنوند اما او به تو گوش نمی دهد مگر وقتی كه هنوز آنرا ندیده ای .
همسری ، همدستی نیست پس با كسی كه صرفاً می تواند همدست تو باشد و همكار خوبی برایت باشد ازدواج نكن . همسر تو می تواند هم دست تو باشد اما هم دست تو به صرف هم دستی اش نمی تواند همسر تو باشد . همسر تو حتماً همراه و همسفر تو در زندگی است اما همسفر تو در زندگی حتماً‌ همسر تو نیست...
رابطه جنسی بین دو نفر به رابطه میان دو سرنوشت منجر می شود. زیرا آن به معنای پیوند سرنوشت است و این پیوند به شراكت طرفین در تقدیرات منجر می شود. هر یك در نور ها و تاریكی های دیگری ، در تأثیرات پیشین و پسین خوب و بد ، در امكانات و ضد امكانات دیگری سهیم می شود. این شراكت تقدیری مانند زنجیر خوردن و بسته شدن دو نفر به همدیگر است. آن ها و آنچه بر هر یك واقع می شود ، تا پایان جریان زندگی در این جهان و جهان های دیگری به دیگری تأثیر گذار است. حال این اثرات ممكن است سازنده باشد یا مخرب اما غالباً مخرب و مختل كننده است . مگر آنكه ارتباط جنسی هماهنگ رخ داده باشد .
وقتی رابطه (جنسی) میان دو نفر كه با یكدیگر هماهنگی ندارند اتفاق می افتد این مثل آنست كه دو درخت غیر پیوندی را به یكدیگر پیوند بزنید. نه تنها پیوند این دو ، اتفاق نمی افتد بلكه ممكن است دو درخت خشك شوند و زندگی خود را به تدریج از دست دهند. و یا شاید ، این پیوند خود را در تغییرات ناهنجار و سرطانی متجلی سازد . درخت را به بیماری كشنده ظاهری یا درونی مبتلا كند و میوه و وجود آنرا فاسد و تخریب كند.
بعضی از مواد را اگر با یكدیگر تركیب كنید برآیند تأثیرات آن ها بر یكدیگر خرابی است این آن را فاسد می كند و شاید آن هم این را . بعضی غذا ها را اگر با هم بخورید ، تأثیر خوب آن ها بسیار بیشتر است بعضی دیگر ، اگر با هم خورده شوند اثری مسموم كننده و حتی كشنده دارند. رابطه ، رابطه جنسی و ازدواج هم همینطور است .
ازدواج، یكی از فرصتهای فرارَوی از خود و كنار گذاشتن خودخواهی است، اما بیشتر تجربه كنندگان، آن را به عنوان فرصتی برای خودخواهی های بیشتر می بینند و در آن خودبینانه تر از قبل عمل می كنند.
با كسی ازدواج نكن كه تو را صرفِ خود یا دیگر خیرها كند و از خدا بازدارد حتی اگر همسر مناسبی برای تو باشد. اما اگر او توانست تو را به خدا مشغول كند و از خود بازدارد ازدواج با او بركت است.
ازدواج با یك نفر، ازدواج با سرنوشت او و شریك شدن در همه مسائل و نتایج اوست.
 

[1] برگرفته از تفسیر خانم پِریا ( شباب حسامی) پیرامون نظریه هماهنگی استاد ایلیا «میم»
 
[2] شرح و تفسیر تعالیم استاد در موضوع ازدواج، در كتابی تحت عنوان «یك یكی» (فرمولهای ازدواج – پیرامون ازدواجهای خطرناك و خطرات ازدواج) به قلم خانم ركسانا خوشابی (محقق، نویسنده، كارشناس ارشد مشاوره و عضو شورای سردبیری نشریه علم موفقیت) آمده است. همچنین كتاب بعدی ایشان تحت عنوان «مهرآمیزی» به بازگشایی تعالیم استاد در موضوع ارتباط جنسی پرداخته است.


منبع: آمین 1 ( ایلیا، خدا با من است)

به اشتراک گذاری این مطلب

DeliciousDiggFacebookGoogle BookmarksBalatarinTechnoratiTwitterLinkedIn